Z Lánovského Pulsu 1/2006

Obsah:

  1. Z historie i současnosti obce Lánov
  2. Novodobá historie obce
  3. Přístavba lánovské tělocvičny
  4. Lánovský fotbal v sezóně 2005/06
  5. Zprávičky z Lánova:

Z historie i současnosti obce Lánov

V rámci oslav výročí 650 let obce Lánov vznikl i krátký soubor vyprávění o lánovské historii a současnosti, který běžel několik měsíců na místní kabelové televizi. Rádi bychom tyto zajímavé informace zprostředkovali i vám na stránkách Lánovského Pulsu.

Novodobá historie obce

Po zklidnění událostí bezprostředně po 2. světové válce přicházejí do Prostředního Lánova a okolních obcí noví osídlenci především z blízkých okresů - Jilemnice, Semil, Jičína, Nové Paky, takže koncem roku 1945 byla obec už z největší části osídlena.

Z poválečných služeb v obci, v okolí křižovatky, nutno uvést mimo pekařství, řeznictví, pohostinství, pošty, trafiky a mlékárny ještě sedlářství, drogerii a holičství, krejčovství, malířství nebo obuvnictví. S rozvojem průmyslu nacházela většina občanů Lánova pracovní uplatnění ve větším počtu továren ve Vrchlabí.
V prosinci 1947 bylo na křižovatce v Prostředním Lánově po předchozí adaptaci otevřeno kino nazvané Hvězda. Roku 1951 se započalo se stavbou pro příští soustředění živočišné výroby zemědělského družstva za Labem nad „gumárnou“. Rok 1960 je zapsán do historie jako rok změn ve státní správě, ale také obce. Po zrušení bývalých okresů Vrchlabí, Dvůr Králové nad Labem a Trutnov vznikl sloučením jejich obcí v jediný nový okres Trutnov. Prostřední Lánov se sloučil s Horním Lánovem do nové obce se jménem Lánov u Vrchlabí.

1983 se v Lánově staví nová školní budova. Počet obyvatel v roce 1990 se udává již číslem 1415. V roce 1994 byla do prvních 250 domácností v Lánově zavedena kabelová televize a vznikl samostatný informační kanál kabelové televize. Roku 1998 byl po šestileté práci schválen Uzemní plán sídelního útvaru Lánov a také znak a prapor obce. Obec byla z velké části plynofikována.

PŘÍSTAVBA LÁNOVSKÉ TĚLOCVIČNY

Dne 21. listopadu 2005 se konalo slavnostní zahájení přístavby tělocvičny při základní škole v Lánově poklepem na základní kámen. O sportovní zázemí usilovala obec již dlouhou řadu let a díky podpoře poslance za ČSSD pana Robina Böhmische a dotace ze státního rozpočtu dostal tento projekt reálnou podobu.
Víceúčelová hala s hřištěm pro míčové sporty, tenis a další halové sporty o rozměrech 32x19 m je doplněna sociálním zázemím, posilovnou, kabinety, klubovým zázemím a možností přípravy občerstvení. Hala bude sloužit nejen dětem, ale také všem lánovským občanům, členům spolků i obyvatelům okolních obcí, kteří budou mít zájem ji využívat.
Projekt tělocvičny má na starost Ateliér Zídka-Plocek-Mysík, spol.s r.o. a realizaci stavební firmy KOBLA, spol. s r.o. Pečky a firma Bořek Dvůr Králové. Celý projekt bude dokončen před zimou příštího roku, a to půjde –li vše hladce. V případě nějakého zdržení, na jaře roku 2007, to jest nejdéle za 18 měsíců. Celkové investiční náklady budou 33 mil. Kč, z toho činí projekt 1 mil. Kč a vybavení též 1 mil.Kč.

Slavnostním poklepem popřálo budoucí tělocvičně mnoho štěstí a úspěchů i řada významných hostů, mezi nimi již zmiňovaný poslanec Mgr. Böhmisch Robin, krajský radní JUDr. Trpák, projektant, zástupci médií a další hosté včetně pana ředitele ZŠ coby krkonošského lyžníka. Doufáme proto, že celá stavba proběhne bez větších problémů a ke spokojenosti všech.

obrazová příloha zde ...

Obecní úřad Lánov

LÁNOVSKÝ FOTBAL V SEZÓNĚ 2005/06

 
OP - Přípravka
 
Naši nejmladší hráči loňští „přeborníci trutnovského okresu“ pokračují i v letošní sezóně 2005/06 v dobrých výkonech a dá se říci, že i na jaře budou hrát ve finálové skupině, kam postupují vždy první dva týmy ze skupiny „A“, „B“, „C“. Trenér J. Jindřišek ml. se svými asistenty p. Pavelkem a Filipem odvádějí dobrou práci ve prospěch našich nejmladších hráčů.

 
OP – st. žáci
 
Pod vedením trenéra p. J. Jindřiška st. předvádějí žáci kvalitní výkony a již několik roků hrají v horní části tabulky OP. Po podzimní části jsou na 6. místě. Na jaře zbývají sehrát ještě 3 kola základní části a pak se 18 mužstev rozdělí na polovinu. Prvních 9 týmů bude hrát o titul okr. přeborníka a druhá půlka tabulky o umístění.

 
OP – dorost
 
Hráčům dorostu se již několik sezón nedaří hrát v popředí OP, spíše se pohybují v dolní části tabulky. Trenér M. Kaňkovský se stále potýká s nedostatečným počtem hráčů a tak to řeší tím způsobem, že si vypůjčí hráče ze žákovského mužstva. Po 4. kole musel trenér ze zdravotních důvodů opustit své mužstvo a post trenéra zaujal p. R. Tauchmann.

 
IV. třída – „B“ mužstvo
 
„B“ mužstvo je po podzimní části na velmi pěkném 6. místě. Toto umístění je jedno z nejlepších v historii Lánovského „B“. Kádr týmu se stabilizoval a je o vidět na výsledcích. Za „B“ tým nastupovali 2 až 3 hráči z „A“ mužstva. Trenérem je L. Polák a vedoucím mužstva jej již několik roků L. Mihálo. Nejlepší střelci jsou T. Schliegsbir a Tringela.

 
I.B třída – „A“ mužstvo
 
Všechna naše mužstva mají své fanoušky a příznivce, ale největší pozornosti se těší „A“ mužstvo.
V loňském ročníku se nováček z Lánova umístil na vynikajícím 6. místě v I.B třídě. Po podzimní části a jarní předehrávce jsou hráči na nečekaném 3. místě v I.B. třídě. Nebýt nešťastného utkání se Sobotkou, které jsme podlehli 2:5 po hrubých chybách našich obránců, tak jsme mohli mít o nějaký bodík víc...
Mužstvo trénuje dvakrát týdně a docházka byla uspokojující.
Nejlepší střelci: Havránek a Losenický

M. Vaníček, ved. „A“ mužstva

Zprávičky z Lánova:

• Lánovští běžkaři, ale i turisté, kteří k nám v zimním období zavítají, se mohou těšit na nový propagační leták v podobě mapky s vyznačenými lyžařskými trasami v okolí Lánova. Trasy, které mají návaznost dále na oficiální krkonošské lyžařské cesty, budou pravidelně upravovány během celé zimy pokud sněhové podmínky dovolí. Zmiňované letáčky i další informace získáte zdarma v infocentru v Prostředním Lánově.

• Ve středu 21. prosince se konalo již tradičně „Zpívání u vánočního stromu“, při kterém se každoročně schází lánovští obyvatelé, aby si společně se skupinou „Navahutě“ zazpívali vánoční koledy a naladili se na přicházející svátky.

• Na První svátek vánoční uspořádali sportovní nadšenci v Lánově již 14. ročník Turnaje v sálové kopané pro všechny, kteří si i mezi svátky rádi zasportují. V turnaji se utkala tříčlenná družstva ve dvou základních skupinách systémem každý s každým. Výsledky vánočního turnaje vám prozradíme v únorovém čísle.

Příspěvky připravila Kateřina Kalenská