Z Lánovského Pulsu 3/2005

Obsah:

  1. Střípky z kroniky Lánova
  2. Krakonošovy děti v Lánově
  3. Lánovské osobnosti:
  4. Rekonstrukce kulturního domu v Horním Lánově
  5. Zprávičky z Lánova:
  6. Výzva!

Střípky z kroniky Lánova

Přijměte pozvání na výlet do historie Lánova, zalistujme společně stránkami kroniky a připomeňme si, co vše se v naší obci událo.

Příchod partyzánů a ozbrojených Čechů 9. května 1945 přišli do Lánova první ozbrojení Češi - partyzáni v počtu asi 12 lidí. 12.5. přišel oddíl československé armády v počtu asi 35 mužů, pod velením desátníka aspiranta Rolce, a ubytoval se v Lánově k zajištění pořádku. Vojsko zatýkalo nejzuřivější německé nacisty, vykonávalo domovní prohlídky a pátralo hlavně po zbraních, které Němci na mnohých místech zakopali. Asi 250 lánovských Němců bylo u esesáků. Po nich zvlášť horlivě pátrala Mizerova partyzánská četa. Tři z těchto zjištěných esesáků byli zastřeleni poblíže tzv. Lágru a na místě pohřbeni. Jejich hroby museli vykopat výrostci z Hitlerjugend, přivedení z vesnice. Jeden z výrostků při tom odhodil náhle lopatu a dal se na útěk k blízkému lesu. Ačkoliv bylo po něm stříleno, útek se mu zdařil. Ostatní vypátraní esesáci byli eskortováni do Vrchlabí.

Krakonošovy děti v Lánově

"Krakonošovy děti" je název ekologického kroužku při ZŠ v Lánově, který pracuje již od roku 1994. Kroužek vede paní učitelka Zdenka Schliegsbirová, která s dětmi podniká nejrůznější aktivity. Hlavním cílem schůzek a akcí je zapojit děti do činností týkajících se oblasti ekologie a ochrany životního prostředí. Děti se dozví mnoho nového, ale především se naučí vztahu k přírodě a její ochraně. Lánovští ekologové spolupracují i s dalšími školami a společně se účastní nejrůznějších programů a seminářů. Z posledních můžeme jmenovat např. akci s názvem Kapradí (Konzultace a praktické dílny), která probíhala v listopadu 2004 na ZŠ Školní ve Vrchlabí.

Kateřina Kalenská

Lánovské osobnosti:

Nechanický Jan

Pan Nechanický, který v prosinci oslavil 88 let, se narodil v Mříčné u Jilemnice. Zde se vyučil malířskému řemeslu. V roce 1939 se jako dvaadvacetiletý oženil. Za války byl nasazen v Trutnově a po osvobození působil jako národní správce v malířském podniku až do roku 1948. Poté další dva roky samostatně podnikal. Od roku 1950 působil v komunálních službách v Trutnově. V roce 1976 odešel do důchodu a krátce nato, v roce 1978, se přestěhoval do Lánova.
Jeho malířské řemeslo ho přivedlo i k malování obrazů. Začínal perokresbou a vzorem se mu staly díla známého malíře Mikoláše Alše. Kreslením, si podle svých slov, krátil dlouhé zimní večery a stalo se jeho koníčkem. Maluje různé náměty, ale nejčastěji se věnuje krajinomalbě. Většinu svých maleb rozdal svým blízkým a příbuzným. Lánovští pak rozvezli jeho obrázky do celého světa.

Mezi jeho další velké koníčky patří sadaření a práce na zahrádce.

Dnes se pan Nechanický věnuje především své rodině, která u něho byla vždy na prvním
místě.

Kateřina Kalenská

Rekonstrukce kulturního domu v Horním Lánově

V lednu letošního roku skončila rekonstrukce lánovského kulturního domu. V průběhu roku 2004 dodavatel stavby firma STAS Vrchlabí se svými subdodavateli:

- postavili čtyři byty
- zbourali zadní část budovy a postavili zde čističku odpadních vod
- zrekonstruovali sociální zázemí pro hospodu
- zrekonstruovali kotelnu a převedli celý objekt na plyn
- postavili nové sociální zázemí pro sál
- zrekonstruovali kuchyň a předsálí

Firma Dřevotvar Dvůr Králové dodala potřebný nábytek a truhlářské výrobky a pan Novotný z Bílé Třemešné dal do pořádku veškeré parketové podlahy.
Tím byly organizátorům akcí vytvořeny výrazně lepší podmínky. Přejeme účastníkům akcí, aby se jim zde líbilo.

ing. Jiří Vancl, starosta

Zprávičky z Lánova:

- 12. února se uskutečnil v lánovském kulturním domě již tradiční MYSLIVECKÝ KLUBOVÝ VEČER. Kromě bohaté tomboly bylo pro návštěvníky a příznivce tance připraveno výtečné občerstvení a skvělá zábava na celý večer.

- O víkendu 24. – 27. února se jel již 16. ročník etapového závodu psích spřežení – MEMORIÁLU DR. VÁCLAVA VOJTĚCHA, který startuje každým rokem na lánovském letišti. Závod je inspirován dlouhými traily arktickými pustinami a je pořádán jako vzpomínka na tragicky zahynulého českého polárníka Dr. Václava Vojtěcha.

- Díky příznivým sněhovým podmínkám se i letos zprovoznil pro veřejnost místní lyžařský vlek. Jeho provoz zajišťuje, stejně jako v minulých letech, TJ Lánov.
Na své si přijdou ale i vyznavači běžeckého lyžování. Pro ně jsou v okolí Lánova opět upraveny běžecké trasy, které navazují dále na síť běžeckých tratí po celých Krkonoších.
Na lánovském letišti si mohou zájemci zapůjčit sněhové skútry.

- Od února mohou lánovští čtenáři navštěvovat obecní knihovnu v nových prostorách v budově infocentra. Knihovna bude otevřená v časech fungování infocentra, to znamená každý všední den od 9,00 do 16,30 hodin s polední pauzou od 11,30 do 12 hodin. Všechny čtenáře srdečně zveme.

Výzva!

Ráda bych tímto vyzvala všechny organizátory kulturních či sportovních aktivit v Lánově, zda by mi mohli předběžně nahlásit jednotlivé akce, které letos plánují. Z těchto informací vznikne kalendář událostí na celý rok, který bude přístupný veřejnosti.
Předem děkuji za Vaši ochotu a čas.

Kalenská Kateřina
VENKOVSKÉ INFOCENTRUM MIKROREGIONU
Prostřední Lánov čp. 39, 543 41 Lánov
tel.: 499 432 083
E-mail: infocentrum@lanov.cz

Příspěvky připravila Kateřina Kalenská