Z Lánovského Pulsu 02/2004

Obsah:

  1. Lednoví a únoroví oslavenci
  2. Dolování v Krkonoších - Střípky z kroniky Lánova
  3. Krakonošovy děti putují za svým patronem Krakonošem
  4. O Krakonošův pohár

Lednoví a únoroví oslavenci

Leden:    
Šedivá Věra 80 let Prostřední Lánov
Hebká Marie 78 let Prostřední Lánov
Nykl Čestmír 78 let Prostřední Lánov
Jaeger Zdeněk 76 let Prostřední Lánov
Hebký Jaroslav 72 let Prostřední Lánov
Rus Stanislav 72 let Prostřední Lánov
Hebká Alena 71 let Prostřední Lánov
Beyer Milan 71 let Prostřední Lánov
     
Únor:    
Aubrechtová Anna 83 let Prostřední Lánov
Kynčlová Anna 82 let Prostřední Lánov
Mařasová Zdeňka 82 let Prostřední Lánov
Stránský Josef 77 let Prostřední Lánov
Kapitáník Alexandr 75 let Horní Lánov
Procházková Hana 72 let Horní Lánov
Kynský Vlastimil 70 let Horní Lánov
Pršalová Jaroslava 70 let Prostřední Lánov
Všem oslavencům blahopřejeme a do dalších let jim
přejeme nejen pevné zdraví, mnoho sil a elánu, ale
také klid a spokojenost.

Dolování v Krkonoších - Střípky z kroniky Lánova

V 16. století panoval v Krkonoších čilý hornický ruch. Byly zde doly na železo, měď i zlato. Zvlášť známý je nejvyšší důlní dozorce Kryštof z Gendorfu, povolaný z Německa, který měl veliké zásluhy zvláště o obec Giessdorf, jež za jeho působení vzrostla v malé městečko, od něho přejmenované na Vrchlabí. Týž z důvodu hornického podnikání se hodně také staral o Lánov a Novou Ves (nynější Kovářov). Lánov měl býti původně městem a jako takový měl různá městská práva od císaře Ferdinanda I., jako krále českého. Tak ku příkladu právo vaření a čepování piva, týdenní trhy a různé svobody a výsady pro obyvatelstvo. Vzrůstem důlního města Vrchlabí Lánov později ustoupil do pozadí, ale zůstal stále důležitým místem.

Jana Tauchmanová

Krakonošovy děti putují za svým patronem Krakonošem

Koordinátorem ekologické výchovy v ZŠ Lánov byla v září 2003 jmenována paní Mgr. Zdeňka Schliegsbírová. Už během letních prázdnin vypracovala projekt, který přihlásila do programu na rozvoj ekologické výchovy vyhlášeného Královéhradeckým krajem. Projekt byl schválen a škola získala "na ekologii" finanční příspěvek ve výši
12 000,- Kč.
Ekologickou výchovou se Zdeňka Schliegsbírová zabývá už delší dobu. V roce 1994 založila ekologický kroužek "Krakonošovy děti", který v září 2004 oslaví 10. narozeniny.
V letošním školním roce navštěvuje kroužek 36 dětí. Tolik mladých zájemců o ekologii však nemůže zvládnout jeden člověk. Společně se Z. Schliegsbírovou proto děti vede paní Dana Jakubcová. I způsob práce na schůzkách se během deseti let změnil. Mladí ekologové jsou rozděleni do čtyř oddílů. Každý má svého instruktora ze 7. nebo 8. třídy. O "VLKY" se stará V. Nechanická, "BOBŘI" pracují pod patronací M. Kuříka a A. Trýznové. Na "VEVERKY" dohlíží K. Hrušková a "MEDVĚDY" řídí M. Fišerová.
Je známo – "Kdo si hraje, nezlobí". I "Krakonošovy děti" se tímto heslem stoprocentně řídí. Je však třeba stále vymýšlet něco nového, děti motivovat a schůzky zpestřovat. Vedoucí proto využily svých dlouholetých zkušeností a vyhlásily celoroční hru "PUTOVÁNÍ ZA KRAKONOŠEM". Oddíly na schůzkách plní úkoly, za které jsou hodnoceny. Komu se podaří za měsíc získat 100 bodů, postupně "šplhá" na jednotlivé vrcholy Krkonoš. Například na Černou Horu "vystoupili" úplně všichni.
Díky pochopení ředitele ZŠ pana Martina Bartoše pokořili vrchol i ve skutečnosti – při celodenním výletu. Krásný pohled na Krkonoše byl tou nejlepší odměnou. Děti zahlédly i zasněženou "královnu Sněžku", kterou chtějí zdolat na závěr svého putování, aby se na ní sešly s vládcem hor – svým patronem.

Jana Tauchmanová

O Krakonošův pohár

V sobotu 5. 4. 2004 bude na Základní škole v Lánově uspořádán čtvrtý z pěti turnajů Velké ceny v rapid šachu mládeže Královéhradeckého kraje. První turnaj byl v Novém Bydžově, dmhý v Hořicích, třetí v Hradci Králové. Výsledky z těchto tur-najů se sčítají pro vyhlášení krajských pře-borníků a postup do přeboru ČR v rapid ša-chu.lěchto turnajů se zúčastňuje 80-120 žá-ků v kategoriích HD 11 a HD 16, Turnaj pořádá DDM Pelíšek, Spartak Vrchlabí a ZŠ Lánov. Zahájení je v 8.30 hod. Určitě přijde i Krakonoš. První tři v každé kategorii obdrží poháry a medaile, které věnoval Obecní úřad v Lánově. Ostatní drobné upomínkové předměty.

Výsledky 3. kola Velké cený v rapid šachu žáků
Toto kolo bylo hráno v Hradci Králové za účasti 101 žáků. V kategorii mladších HD 11 vyhrál Vojtěch Erbrt z Jiskry Jaroměř se 6 body. Naše Lada Foubíková byla 30. (v dívkách 3.) a získala 2,5 bodu. V kategorii HD 16 byl:
l. Luboš Roško - Jiskra Jaroměř 7 bodů,
11. Jan Pink - Spartak Vrchlabí 5 bodů,
18. Vít Rigo - Spartak Vrchlabí 4 body,
21. J. Kalenský - Spartak Vrchlabí 4 body,
41. Lukáš Skala - Spartak Vrchlabí 3 body,
54. Pavel Mašek - Spartak Vrchlabí 2 body.

Výsledky II.ligy - mužů
V předposledním kole naši hráči v neúplné sestavě udrželi nerozhodný výsledek na prvních pěti šachovnicích. Rozhodlo se tedy až prohrami, na 6.-8. šachovnici. Družstvo Bohemians se dostalo z pásma sestupu a má dokonce před námi o 1/2 bodu lepší score.

TJ Bohemians Praha B - Sklípek Spartak Vrchlabí 5.5:2.5
1. Choleva Zdeněk 1/2 Fiala Jaroslav
2. Chura Jan 1:0 Hála Bohumil
3. Vaňka Miloslav 0:1 Štursa Jan
4. 111etško Jaroslav 1/2 Bláha Milan
5. Kopička Karel 1/2 Špaček Libor
6. Kalous Miroslav 1:0 Chalupecký Vladimír
7. Pokorný Milan 1:0 SteinerPetr
8. Korsa Jindřich 1:0 Tejkal Lubomír

TABULKA PO 10. KOLE
1. ŠO+DDM Chrudim   58.5:21.5
2. AVE-Kontakt Pardubice   48.5:31.5
3. Panda Rychnov nad Kněžnou   40.5:39.5
4. Polabí Sokol Kolín C   42.5:37.5
5. TJ Synthesia Pardubice B   43:37
6. TJ Sokol Praha - Kobylisy   40:40
7. TJ Bohemians Praha B   38.5:41.5
8. TJ Sklípek Spartak Vrchlabí   38:42
9. TJ Spartak Vlašim   37:43
10. TJ Jiskra Hořice   31:49
11. TJ Jiskra Havlíčkův Brod   32.5:47.5
12. TJ Tourist Biomedica Říčany   30:50