Z Lánovského Pulsu 06/2003

Obsah:

  1. Víte, že...
  2. Co nového u nás
  3. Jak mě stěhovali aneb příběh školní jedličky
  4. Žijí mezi námi

Víte, že...

v každé vesnici či městě musí být ze zákona zřízeny výbory zastupitelstva - kontrolní výbor a finanční výbor?

V Lánově pracují v tomto složení:
Kontrolní výbor: předseda - Jana Tauchmanová, členové - Ing. Ivan Hanuš, Miroslav Šafařík, Jan Přívratský, Josef Matras.
Finanční výbor: předseda - Milan Kuřík, členové: Alena Hebká, Libuše Buriánková, Pavel Mikšík, Milena Kavánová

O činnosti výborů zastupitelstva se dozvíte příště. Seznámíme Vás také s činností stavební a sociální komise.

OU Lánov

Co nového u nás

Mnozí si určitě řeknou. Nic se neděje, vše při starém. Máte-li však oči otevřené zjistíte:

Jak mě stěhovali aneb příběh školní jedličky

15. května ráno mě probudil nezvyklý hluk. Nevěřím svým jehličkám. Vedle mě vrčí žlutá věc na čtyřech kolech a velkou rukou odhrnuje hlínu od mých kořenů. Někdy mě i mírně zalechtá. Hlína se kolem mě kupí. Začíná mě zábst. Okolo pobíhají nějací lidé. Domlouvají se, mávají rukama a omotávají mě provazy. Já stále netuším, co se děje. Přibližují se ke mně další dvě vrčící věci. Jedna má také dlouhou ruku, ale hrabat hlínu se nechystá. Človíčci na ni uvazují lana. Ruka se zvedá. Já se najednou vznáším nad zemí a mohu si zpívat: "Já si létám, já se vznáším..."

Do zpěvu mi však není. Mám strach. Kam mě odvezou? Uvidím ještě děti, které kolem mě pobíhaly? Uslyším dětský smích?

Než se naději, přijíždí další stroj. Velká ruka mě na něj nakládá a pomalu mě odvážejí. Jedou se mnou opatrně, aby mi neublížili. Už přeci jenom nejsem nejmladší. Blížíme se k velké díře, kterou pro mě vyhrabala žlutá vrčící věc před bytovkami. Velká ruka mě sundává a staví do připravené díry, kde mi zahrnují kořeny. Oddechla jsem si. Nepřestěhovali mě daleko. Děti uvidím. Budou kolem mě chodit na oběd. Ani o dětský smích nepřijdu. Jak se mi bude dařit, ukáže čas.

Mgr. Tauchmanová

Žijí mezi námi

Tentokrát vám představíme místní malíře, jejichž díla jste viděli na dubnové výstavě lidových výtvarníků v Lánově.

Jan Nechanický
Narodil se v roce 1916 v Mříčné. V malování našel zálibu již v dětství. Začínal perokresbou. Vzorem mu byly obrázky Mikoláše Alše. Čas pro svého koníčka našel až v důchodovém věku, po příchodu do Lánova. Rád maluje přírodu.

Arnošt Klust
Narodil se v roce 1932 v Mšenu nad Nisou. Jeho výtvarné začátky spadají do doby, kdy mu bylo 17 let. Zpočátku chodil s blokem a tužkou do přírody, kde vznikaly náčrtky krajinek, které později zpracovával jako akvarely. Později se začal věnovat olejomalbě. Jeho obrazy zdobí domácnosti nejen u nás, ale i v Polsku, Francii a Kanadě.

Jan Černoš
Reprezentuje mladou generaci lánovských výtvarníků. Narodil se v roce 1982. Základní školu absolvoval v Lánově, odtud v roce 1993 odešel do gymnázia ve Vrchlabí. Po maturitě v roce 2000 začal studovat na Pedagogické fakultě v Hradci Králové obor český jazyk - výtvarná výchova pro učitelství na střední škole. V současné době skládá zkoušky za 4. semestr. V roce 2000 založil s Ondřejem Tůmou surrealistickodadaistickou skupinu "Čertům" a vydal k ní manifest. Od roku 2000 se účastnil šesti výstav v Bolkově a ve Vrchlabí. První samostatná výstava "Jan Černoš - Ondřej Tůma: Kresby a grafika" se uskutečnila v únoru 2003 ve "Třech domcích".

Eva Zelinková
Není sice lánovskou občankou, ale již 2. rokem vyučuje na zdejší základní škole. Narodila se v roce 1974 v Jilemnici. Na pedagogické fakultě v Hradci Králové vystudovala obor ruský jazyk - výtvarná výchova. Maluje od dětství. Vystavovala v Hradci Králové, Jilemnici... V poslední době se věnuje především malbě temperou a pastelem.

OB Lánový